Çip kıtlığı Toyota'yı vurdu

Çip kıtlığı Toyotayı vurdu

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota’nın, endüstriyi derinden etkileyen çip sorunu nedeniyle kârı yaklaşık yüzde 18 düştü.

Japonya merkezli şirketin Nisan-Haziran ayları arasındaki ikinci çeyrek kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 18 azaldı.

Toyota tarafından yapılan açıklamada, şirket kârının 2021 yılının ikinci çeyreğinde 897,8 milyar Yen olduğu, 2022 yılında ise kârın 736,8 milyar Yen’e (yaklaşık 5.5 milyar dolar) gerilediği belirtildi.

Şirketin satışlarının ise bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7 artarak 8,49 trilyon Yen'e (63 milyar dolar) yükseldiği aktarıldı.

Toyota yetkilileri yaptıkları açıklamada, sipariş veren müşterilerinin uzun süre araç beklediğini ve bu nedenle özür dilediğinin altını çizerken, bazı müşterilerin bekleme süresinin çok uzaması nedeniyle model değişikliği yaptığı kaydedildi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi; dünyada yaşanan çip sorunu dışında, Güney Afrika'daki sel ve Şanghay'daki Covid karantinasından da derinden etkilenerek üretiminde sorunlar yaşadığını vurguladı.

Toyota, geçen yılın aynı döneminde 2,1 milyon araç satarken, bu yıl ikinci çeyrekte 2 milyon araç satışı gerçekleştirdi.

Toyota, Mart ayına kadar olan mali yılda rekor kazanç elde ederek yıllık yaklaşık yüzde 27 artışla 2,85 trilyon Yen (21 milyar dolar) kâr elde etmişti.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler