'Yaşayan robotlar' mikroplastik kirliliği ile savaşacak

Yaşayan robotlar mikroplastik kirliliği ile savaşacak

Bilim insanları kurbağa embriyolarının kök hücrelerinden yapılan mikroskobik bir 'yaşayan robot' geliştirdi. Söz konusu robotlar, kendi kendini iyileştirme güçleri ve belirli bir hafıza kapasitesi ile tasarlandı.

Bir bilgisayar tarafından programlanan, ancak biyolojik hücreler kullanılarak inşa edilen mikrobotlara ksenobot adı veriliyor. Ksenobotların ilk versiyonu geçen yıl ortaya çıktı ve bilim dünyasında büyük bir yankı uyandı.

İnsan vücudunda dolaşarak hastalıkları tespit edebilen ve bir milimetreden küçük olan ksenobotlar; kendi kendilerini iyileştirebiliyor ve herhangi bir komut olmaksızın hareket edebiliyorlar.

Şimdi araştırmacılar, bu robotların ikinci versiyonunu geliştirdiklerini duyurdu. Her iki versiyon da Tufts Üniversitesi ve Vermont Üniversitesi'nden (UVM) biyologlar ve bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirildi ve hücre toplamak için kullanılan Afrika kurbağası Xenopus Laevis'in ardından 'ksenobot" adını aldı.

Ksenotbotların ikinci versiyonunda daha hızlı hareket etmeleri sağlandı. Bununla birlikte, en büyük gelişme, radyoaktif kontaminasyon, kimyasal kirleticiler veya vücuttaki bir hastalık durumu gibi şeyleri, daha ileri analizler için araştırmacılara geri bildirilebilecek şekilde hafıza yeteneği eklendi.

İlk robotlar, özellikle ilacı doğrudan vücuttaki bir noktaya ulaştırmak üzere bir dizi görevi yerine getirmek üzere programlanmışlardı.

UVM'den Josh Bongard, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Robotlara daha fazla yetenek kazandırdığımızda, onları daha ayrıntılı görevleri yerine getirme becerisine sahip olurlar. Bunları potansiyel olarak yalnızca çevrelerindeki koşulları rapor etmek için değil, aynı zamanda ortamlarındaki koşulları değiştirmek ve onarmak için de kullanabiliriz. Ksenobotları faydalı işler yapmasını istiyoruz. Şu anda onlara basit görevler veriyoruz, ancak nihayetinde örneğin okyanustaki mikroplastikleri veya topraktaki kirleticileri temizleyebilecek yeni bir tür yaşam aracı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan çalışma kapsamında araştırmacılar, ksenonotları normalde yeşil renkte parlayan EosFP adı verilen bir floresan raportör proteini kullanarak bir bit’lik bilgiyi kaydetme ve okuma yeteneği ile tasarladılar.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler