TED Ankara Koleji öğrencisinden ağır kemik hastalıkları ve yapay organ konusunda çığır açacak proje

TED Ankara Koleji öğrencisinden ağır kemik hastalıkları ve yapay organ konusunda çığır açacak proje

TED Ankara Koleji Bilim İnsanı Yetiştirme Programı’nda öğrenim gören 11. sınıf öğrencisi Tan Elçin, biyoyazıcıda “Lületaşı, Yumurta Kabuğu, Jelatin Biyokompoziti ve Kök Hücreler ile Yapay Kemik Dokusu Üretimi” gerçekleştirdi.

Proje ile 50. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılarak Biyoloji dalında Türkiye birincisi olan Tan Elçin’e, TÜBİTAK’ın “Yılın Genç Araştırmacısı” ödülü de verildi.

Dünyada bir ilk olan ve tıpta ağır kemik hasarlarını iyileştirmede yapay organ kullanımı konusunda çığır açabilecek proje, önümüzdeki tarihlerde uluslararası yarışmalarda da ülkemizi temsil edecek.

Lüle taşı ve yumurta kabuğundan üretilen yapay kemik dokusu tıpta çığır açabilir

TED Ankara Koleji Bilim İnsanı Yetiştirme Programında öğrenim gören 11. sınıf öğrencisi Tan Elçin, Biyoloji dalında kendine birincilik ödülü getiren ve dünyada bir ilk olan projesi ile ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Projemde 3 boyutlu biyoyazıcı kullanarak yumurta kabuğu, lüle taşı, kemik mizenkimal kök hücresi ve de jelatin biyokompozifi kullanarak yapay kemik dokuları ürettim. Özellikle bu yapay kemik dokularının kullanım alanı ağır kemik hasarları, iyileşmeyen kemik hasarlarında tıbbi bir açılım, bir gelişme olabilir. Bu projede özellikle öz kaynakların kullanımı, atıkların değerlendirilmesi gibi konularda özellikle çaba sarfettim. Ve geleceğe yönelik, yapay organ teknolojisine yönelik bir çalışma olarak TÜBİTAK'a projemi sundum.”

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler