Polatlı yeniden GORDİON yarı maratona ev sahipliği yapıyor: Dünya Kültür Mirası adayı GORDİON için koş!

Polatlı yeniden GORDİON yarı maratona ev sahipliği yapıyor: Dünya Kültür Mirası adayı GORDİON için koş!

Anadolu tarihinin en köklü medeniyetlerinden Frigler'in başkenti Gordion Antik Kenti’ni içinde barındıran, efsanelerin ve destansı kahramanlıkların beşiği Polatlı 29 Mayıs Pazar günü üçüncü kez GORDİON yarı maratona ev sahipliği yapıyor.

GORDİON ve Etkinlik Hakkında:

Antik dünyanın ana merkezlerinden biri olan GORDİON, Frigler'in kültürel ve politik başkentidir. Gordion Antik Kenti, Frig kültürünü anlamak açısından sadece bizim değil tüm dünyanın elinde bulunan en iyi kanıt olması nedeniyle çok önemli bir alandır. Gordion’un çevresine yayılmış olan 124 adet Tümülüs (kral mezarı), Frigler'in her daim burada kalacak izleri olmuş ve yoğunluğuyla dünyada eşi benzeri bulunmayan bir manzara oluşturmuştur. Tümülüslerin en büyüğü olan Midas Tümülüsü içerisinde de dünyadaki en eski ahşap mezarı bulunmaktadır. Ayrıca, dünyanın en eski taş mozaiği de Gordion bölgesindedir.

Bütün bu özellikleriyle, Gordion sadece ülkemiz açısından eşsiz bir değer olmakla kalmamış, UNESCO Dünya kültürel mirası geçici listesinde de yerini almıştır. UNESCO bugüne kadar Türkiye’den 19 yeri Tarihi Kültürel Miras Alanı olarak kabul etmiştir. Polatlı’da bulunan Gordion Antik Kenti’nin geçici listeden ana listeye alınmasıyla bölge turizmi ve ekonomisine katkı artırılırken ülkemizde yer alan dünya mirası sayısı artırılmış olacaktır.

29 Mayıs Pazar günü düzenlenecek 3. Gordion Yarı Maratonu da, Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya kültürel mirası geçici listesinden ana listeye alınmasında büyük etkisi olacak bölge farkındalığının artırılması etkinlikleri arasındadır.

Maraton; Polatlı Belediyesi, Türkiye Atletizm Federasyonu, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, UNESCO Milli Komisyonu, Dünya Miras Gezginleri Derneği ve Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA)’nın yanı sıra bölgedeki ORS ORTADOĞU RULMAN SANAYİİ AŞ gibi firmalar ve sivil toplum örgütlerinin ortak çalışmasıyla organizatör firma Perspektif Ltd. Şti tarafından Maraton Türkiye markasıyla organize edilmektedir.

İçerisinde koşu gününe özel ücretsiz müze ve kral mezarı ziyaretleri ayrıca bölgede rehberli geziler, müzik, alışveriş stantları ve bir çok etkinliği barındıran 3. Gordion Yarı Maratonun’da koşular;
• 124 metre Minikler TÜMÜLÜS Koşusu
• 10K FRİG Koşusu
• 21K GORDİON Yarı Maratonu şeklinde yapılacaktır.

29 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da başlayacak olan festival içerisinde yer alan yarı maraton ve 10 Km koşusu ile çocuk koşularına ilişkin ayrıntılı bilgi www.maratongordion.com sayfasından edinilebilir.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler