ODZ- Kemâl, bir kez daha Ankara izleyicisiyle buluşuyor

ODZ- Kemâl, bir kez daha Ankara izleyicisiyle buluşuyor

ODZ- Kemâl, 20 Mayıs Pazar günü saat 16.00’da Panora Sanat Merkezi’nde sahnelenecek.

Oyunun yapım ve yönetimi Baha Müzik Yapım Organizasyon'a, fikir ve projesi Pınar Ayhan'a ait “Orada Duruverseydi Zaman-Kemâl’in, dönem araştırma ve metin yazarlığını Banu Mertyürek Güler, proje koordinatörlüğünü Ayşe Karakoç, yapımcılığını Sühan Ayhan yapıyor. Rejisi Özgür Billur tarafından gerçekleştirilen oyunda Pınar Ayhan'a piyanoda Şef Evren Kalaycıoğlu, kemanda Özge Erdem, viyolonselde Aslı Gültekin, perküsyonda Erdinç Aktuğ ve klarnette Mustafa Cihan Aslan eşlik ediyor.

ODZ- Kemâl hakkında:

Babasını yitiren bir çocuğun kararlılığını bulacaksınız Kemâl’de... O çocuğun annesi ve kardeşiyle birlikte yerleştiği çiftlikte sadece karga kovalamadığını öğreneceksiniz. Pınar Ayhan, yaşamında tesadüflerden çok kararlılığa, sarsılmaz bir inanca ve çok çalışmaya inanan Atatürk’ün öyküsünü, müzikle iç içe geçmiş sıradışı bir anlatımla aktarıyor. İzleyici, oyun bittiğinde gözyaşlarıyla sarsılırken biraz daha yakından tanıyor Mustafa Kemal Atatürk’ü. O’nun eseri Cumhuriyet’e inancı tazeleniyor adeta. Pınar Ayhan, zeki ve kararlı bir çocuktan, güçlü bir lidere; Mustafa Kemal Atatürk’e uzanan yolda yaşananları, müzikle harmanlayarak anlatan Orada Duruverseydi Zaman- Kemâl isimli müzikal belgeselle bir kez daha Ankaralı izleyicinin karşısında olacak. 19 Mayıs haftasında sahnelenecek olan oyun; bu sezonda Ankara’da son kez izleyici karşısına çıkacak.

2000 yılı Eurovision Türkiye birincisi Pınar Ayhan, Kemâl bilgi ve erdem yönünden eksiksizlik, olgunluk demek. Biz bu oyunda aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının her aşamasına damgasını vuran o özelliğini anlatıyoruz izleyiciye diyor. Ayhan, oyuna ilişkin şunları söylüyor: “Oyunda 1930’larda kullanılan bir mottoyu hatırlatıyoruz izleyiciye, “İnanıyoruz ve Yapıyoruz”…Evet motto bu. Kemâl, inanmış ve yapmış bir toplumun da öyküsü aynı zamanda. Hani moda deyimle “ İnsan Atatürk”ü anlatmıyoruz sadece, bambaşka bir Atatürk yok oyunda. Mustafa’yı, Mustafa Kemal’i, Gazi Mustafa Kemal’i, Mustafa Kemal Atatürk’ü biraz daha yakından tanımıya çalışıyor, bunu anlatıyoruz izleyiciye de”.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler