Facebook artık veri paylaşımına izin vermeyecek

Facebook artık veri paylaşımına izin vermeyecek

Facebook, insanların gözetlenmesine ve takibine yönelik veri paylaşımı yapmayacağını resmen duyurdu.

Facebook, yaptığı duyuru ile platformun kullanım şartları ve politikalarında değişikliğe gittiğini açıkladı. Değişikliğin içindeki en dikkat çekici şey ise sosyal medya devinin verilerinin gözetleme amaçlı değerlendirilmesiyle alakalı.

Resmi sayfadan bir mesaj yayımlanarak yapılan açıklamada, "insanların seslerini duyururken kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak bir ortam" amaçlandığı belirtildi ve geliştiricilerin gözetleme amacıyla kullanmak için şirketten veri elde edemeyeceği söylendi.

Facebook, veri erişimiyle ilgili üçüncü parti geliştiricilere karşı hâlihazırda engelleyici önlemler aldığını belirtmekle kalmadı; son dönemde istihbarat örgütleri ve güvenlik güçlerinin sosyal medya platformlarını takip amacıyla kullandığı söylentilerine karşı duruşunu da üstü kapalı biçimde göstermiş oldu.

Şirket, daha önce de Yahoo ve Google ile birlikte 2015 yılında Barack Obama'nın katılımıyla düzenlenen Siber Güvenlik Zirvesi`ni boykot ederek katılmama kararı almıştı.

Son olarak kar amacı gütmeyen ve ACLU olarak bilinen Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Ekim ayında yargı ve güvenlik güçlerinin Geofeedia aracılığıyla Facebook, Twitter ve Instagram'dan veri çektiğini ve bunları gözetleme amacıyla kullandığını açıklamıştı.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler