DSÖ’den Omicron varyantı için umut verici haber

DSÖ’den Omicron varyantı için umut verici haber

Dünya Sağlık Örgütü'nden Omicron varyantı ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Örgütün acil durum direktörü Michael Ryan, önceki varyantlardan daha bulaşıcı olmasına rağmen Omicron’un aşılardan kaçmasının pek olası olmadığını söyledi. Ryan, "Ön veriler Omicron’un daha şiddetli olduğunu göstermiyor” dedi.

Geçtiğimiz gün Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın aşılarının üçüncü dozlarının corona virüse karşı etkili olduğunu söylemesi, daha sonra DSÖ Genel Direktörü Gebreyesus’un Delta’ya göre daha hafif hastalığa neden olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu belirtmesinin ardından DSÖ’nün ikinci adamı Michael Ryan’dan açıklama geldi.

DSÖ acil durum direktörü Michael Ryan, Omicron varyantının aşı korumalarından tamamen kaçmasının 'çok düşük bir ihtimal' olduğunu söyledi.

Omicron varyantının diğer corona virüs türlerinden daha kötü görünmediği ve aşı korumalarından tamamen kaçması pek olası olmadığını söyleyen Ryan, varyantın artan halk sağlığı endişeleri arasında yer aldığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün ikinci bilim insanı, Omicron’un önceki varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunun altını çizerken, "Ön veriler bunun daha şiddetli olduğunu göstermiyor. Aslında, eğer bir şey oluyorsa, yön daha az şiddete doğru gidiyor" dedi.

Ryan, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylerken, Omicron'un mevcut Covid aşıları tarafından sağlanan korumalardan tamamen kaçınabileceğine dair bir işaret olmadığını söyledi.

Omicron için, "Şiddetli hastalık ve hastaneye yatış açısından şimdiye kadar tüm varyantlara karşı etkili olduğu kanıtlanmış son derece etkili aşılarımız var. Böyle olmamasını beklemek için hiçbir neden yok" diye konuştu.

Bununla birlikte Ryan, mevcut aşıların, hücreleri istila etmesine izin veren spike proteininde 30'dan fazla mutasyona uğrayan Omicron'a karşı daha az etkili olabileceğini kabul etti.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler