Buzullar 2035 yılına kadar eriyebilir!

Buzullar 2035 yılına kadar eriyebilir!

Yapılan yeni bir bilimsel araştırma Kuzey Kutbu'ndaki buzulların 2035 yılına kadar eriyebileceğini ortaya koydu. Uydu görüntülerini inceleyen bilim insanları, 127 bin yıl önce yaşanan bu durumun 15 yıl içinde tekrar edebileceği görüşünü paylaşıyor.

Corona virüsü konuştuğumuz bugünlerde göz ardı ettiğimiz bir tehdit daha var: Küresel Isınma. Yapılan bir bilimsel araştırma konunun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Gezegenimizin iklim tarihini mercek altına alan bilim insanları Kuzey Kutbu'ndaki buzulların 2035 yılına kadar eriyebileceğini açıkladı.

Uydu görüntülerini inceleyen bilim insanları 127 bin yıl önce yaşanan durumun 15 yıl içinde tekrar edebileceği görüşünde.

Svalbard'daki Greenpeace iklim kampanyası sorumlusu Truls Gulowsen'e göre, Konsvegen buzulundaki bu çekilme, milyarlarca yaşamın mahvolması anlamına geliyor.

Konuyla ilgili konuşan Gulowsen şu ifadeleri kullandı:

"Buzullar yalnızca olağanüstü manzaralar olmakla kalmaz, milyonlarca insanın, hayvanın ve bitkinin su kaynaklarıdır. Petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yarattığı sera etkisi nedeniyle artan sıcaklıklar, buzulları yok ediyor. Fosil yakıt bağımlılığımızdan kurtulmazsak, önce buzulların, ardından da milyarlarca yaşamın mahvolması riskini göze alıyoruz demektir.”

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler