Apple ve Google'dan ortak corona uygulaması

Apple ve Googledan ortak corona uygulaması

Corona virüs bulaşanların tespiti için ortak uygulama geliştiren ABD merkezli teknoloji şirketleri Apple ve Google’ın Covid-19 mobil takip sistemi için 23 ülkeden verilere erişim için talep yaptığı açıklandı.

Apple ve Google, corona virüs salgının başlamasının ardından corona virüs vakalarının ve potansiyel yayılmaların takip edilebilmesi için bir sistem üzerinde çalışmaya başlamışlardı.

Uluslararası haber ajansı Reuters’ın abonelerine geçtiği habere göre, iki şirketin birlikte geliştirdiği ve yayına almaya başladığı Covid-19 mobil takip sistemi için 23 ülkeden verilere erişim için talep edildi.

Aynı habere göre Apple ile Google’ın geliştirdiği söz konusu uygulama için kaç ülkenin onay verdiği henüz netlik kazanmış değil. Uygulama öncelikli olarak akıllı telefonlara yüklü olan temas-takip uygulamalarının (contact-tracing apps) işleyişine destek sağlamayı hedefliyor.

Söz konusu uygulama akıllı telefon kullanıcısının Bluetooth teknolojisiyle 'corona virüs kapacak kadar uzun süre kiminle temas ettiğini, kime yaklaştığını' inceleyecek.

Eğer temasta olunan kişilerden biri Covid-19 hastası ise, kullanıcının akıllı telefonuna bir uyarı mesajı gidecek ve kullanıcı konu hakkında bilgilendirilecek.

İki şirketin nihai hedefinin ise bu tip izleme, takip uygulamalarını yüklemeye gerek kalmadan çevrenizde corona virüs bulaşan kişileri tespit etmenize yardımcı olacak bir teknoloji geliştirmek olduğu belirtiliyor.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler