"Alınan tedbirlerle salgının önüne geçebileceğimizi düşünmüyorsak alacağımız en büyük tedbiri alabiliriz"

Alınan tedbirlerle salgının önüne geçebileceğimizi düşünmüyorsak alacağımız en büyük tedbiri alabiliriz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, corona virüs tedbirlerine ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Soylu, corona virüs salgınına ilişkin "Eğer bu tedbirlerle salgının önüne geçemezsek, alacağımız en yüksek tedbiri alırız'' dedi.

Sosyal izolasyon konusunda konuşan Soylu; Doğu, Güneydoğu Anadolu şehirlerinde sıkıntı olduğunu belirtirken; "Ankara, İstanbul, İzmir'de ise şehirdekiler çekilmiş durumda" diye konuştu.

Katıldığı televizyon programında açıklamalar yapan ve Türkiye'nin en üst seviyede tedbir aldığını vurgulayan Soylu, "Şu ana kadar sadece bizim Bakanlığımız 38 genelge yayımlamış. Bunların 17 tanesi sınırlarla alakalı. Biz ilk önce sınırları kapatarak ciddi tedbirler aldık" dedi.

Tedbirlerin, salgının yayılma hızını ne ölçüde azalttığını, sosyal izolasyonu ne kadar sağladığını ölçüp titizlikle takip ettiklerini vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de hayatın yüzde 80'i durmuş durumda. Biz şehirler arası ve şehir içi trafiği ölçüyoruz. Yolcu otobüsü sayısını, yolcu sayılarını ölçüyoruz. Bunların hepsine ilişkin veriler elimizde. Şehirler arası yolcu otobüslerindeki azalma yüzde 73, yolcu sayısındaki düşüş yüzde 81'i buldu. Bu rakamları tek tek ölçüyoruz ve almamız gereken tedbirleri değerlendiriyoruz. Bu süreçte dünya da biz de 4 temel noktaya bakıyoruz: Sağlık sistemimizin ayakta kalması, kamu düzeninin devam etmesi, sosyal izolasyonun sağlanması ve tedarik zincirinin aksamadan devam etmesi. Bunları sağlarsak sistemi ayakta tutmuş oluruz. Bu dördüyle ilgili karşı karşıya kaldığımız durumlara göre de tedbir yükseltiyoruz. Dünyayı da takip ediyoruz.

Biz niye 'Kişi kendi olağanüstü halini ilan etsin' diyoruz? ABD'de yapılan bir araştırmada salgına karşı alınacak en önemli tedbirin sosyal izolasyon olduğu yani kendi olağanüstü halini ilan etme olduğu, bu yapıldığı anda yüzde 95 başarı sağlanacağına ilişkin bir görüş var. Yeni bir durumla karşı karşıyayız. Daha önce bildiğimiz bir durum değil. Yapılması gereken bu 4 temel sistemin ayakta kalmasını sağlamak."

Salgının nasıl yayıldığını Sağlık Bakanlığı ile takip ettiklerini anlatan Soylu, alınacak tedbirlerin de buna göre seviye seviye yükseltildiğini söyledi.

"ANKARA, İSTANBUL GİBİ ŞEHİRLERDE NEREDEYSE ŞEHİR İÇE ÇEKİLMİŞ DURUMDA"

"Sosyal izolasyona büyük kentlerle küçük şehirlerde eşit şekilde uyuluyor mu?" sorusuna karşılık Soylu, toplu taşıma ve şehir hareketliliğine ilişkin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan alınan rakamlarda sıkıntı bulunduğunu, bunun giderilmesiyle daha iyi bir noktaya gelineceğini belirtti.

Soylu, "Ancak özellikle Ankara, İstanbul gibi şehirlerde neredeyse şehir içe çekilmiş durumda" dedi.

"ÖNÜMÜZDE ALACAĞIMIZ, ÖNERECEĞİMİZ TEDBİRLER VAR"

İçişleri ve Sağlık bakanlıkları personelinin tam kadroyla çalıştığını dile getiren Soylu, ek personele ihtiyaç duyulup duyulmadığına ilişkin soru üzerine, "Almak üzere olduğumuz personel vardı, eğitimleri tamamlanmış. Onları da sahaya sürdük. Personelimizi en üst seviyede kullanmak için çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

Bakan Soylu, kamu çalışanlarına çabalarından dolayı teşekkür etti.

"Sokağa çıkma yasağı gündemde mi?" sorusu üzerine Soylu, şunları söyledi:

"Tam sosyal izolasyon her zaman bizim gündemimizde. Eğer bugünkü tedbirlerle karşı karşıya kaldığımız durumu karşılayamazsak elbette tedbirleri yükseltebiliriz. Önümüzde alacağımız, önereceğimiz tedbirler var. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile paylaşacağımız, onların bizimle paylaşacağı tedbirler var. Eğer bu tedbirlerle salgının önüne geçebileceğimizi düşünmüyorsak alacağımız en büyük tedbiri elbette ki alabiliriz. Bu konuda herhangi bir beis söz konusu değil."

Soylu, tedbirlerin sıkı şekilde kontrol edildiğinin altını çizerek, "Eğer bir uyulmamazlık söz sonusu olursa elbette bu tedbiri üst seviyeye çıkarmak bizim sorumluluğumuzdur" dedi.

Şehirler arası otobüs seferlerinin durdurulmasına yönelik soru üzerine Soylu, ihtiyaç halinde bunun da yapılabileceğini belirtti.

''FAHİŞ FİYAT VE STOKÇULUĞA KARŞI TEDBİRLER ALINDI"

Maske üretimi yapan fabrikalarda gerekli tedbirlerin alındığını anlatan Soylu, şu anda 69 firmanın Sağlık Bakanlığı ile hem maske hem de diğer ihtiyaçların üretimine ilişkin anlaşma imzaladığını, üretimin bu aşamada yeterli olduğunu söyledi.

Bakan Soylu, "Ne kadar maske üreticisi varsa bunu Sağlık Bakanlığına yönlendirmekle mükellefiz. Burada hiç kimseye tolerans sağlayamayız" dedi.

Fahiş fiyat ve stokçuluğa karşı da gerekli tedbirlerin alındığını belirten Soylu, "Vatandaşlarımıza buradan duyurumuzdur, nereye bildirirlerse bildirsinler biz tepelerinde olacağız. Buradan fırsatçılık yapmayı ayıp ve günah addediyoruz. Bu, kanun karşısında da suçtur. Gerekli tüm adımları uygulayacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Bakan Soylu, 65 yaş üstü vatandaşların evine kamu eliyle hizmet götürülen yegane ülkenin Türkiye olduğunu, Vefa Sosyal Destek Hattı'na gelen 360 bin talebin 320 bininin eve gidilerek karşılandığını bildirdi.

Soylu, sosyal hizmetlerde imam ve öğretmenlerden de istifade edildiğini söyledi.

Görevi başındaki personel için de tedbir alındığını, polise 2, jandarmaya 1 milyon maske dağıtıldığını ifade eden Soylu, jandarmaya kışlaya gelir gelmez 15 gün izolasyon uygulandığını kaydetti.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler