ABD'li rahip Brunson davasında karar çıktı

ABDli rahip Brunson davasında karar çıktı

İzmir'de, terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, 4. kez hakim karşısına çıktı.

ABD'li Brunson 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Brunson'un ev hapsi cezası ve yurtdışı yasağı kaldırıldı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde kurulan İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de izledi.

ABD'li Brunson 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Brunson'ın ev hapsi cezası ve yurtdışı yasağı da kaldırıldı.

Brunson'a ''terör örgütüne yardım''dan 5 yıl hapis cezası verildi. İndirimler sonrası ceza 3 yıl 1 ay 15 güne düştü. Brunson'ın aldığı ceza, yattığı hapis cezasına sayılıyor. Cezaevinde yattığı süre göz önüne alınan Brunson, bu kararla birlikte serbest bırakıldı. 

Avukatından açıklama

Kararı yorumlayan Brunson'ın avukatı Halavurt şöyle konuştu:

''Dağ fare doğurdu gibi bir şey. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye'nin bu kadar mağdur olmasına, ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz; temyiz edeceğiz itiraz haklarımızı kullanacağız. Keşke bunların hiçbirisi yaşanmadan tutuksuz bir şekilde yargılanabilseydi.''

ABD Başkanı Trump'tan Brunson tweeti

Gelişme sonrası ABD Başkanı Donald Trump'tan bir açıklama geldi. Kararın açıklanmasının hemen ardından Twitter hesabından paylaşımda bulunan Trump, "Rahip Brunson hakkında çok sıkı çalıştık" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler