"3 faaliyet alanına 30 milyar lira finansman sağlanacak"

3 faaliyet alanına 30 milyar lira finansman sağlanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak İVME Finansman Paketi'ni açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım alanlarında toplamda 30 milyar liralık finansman sağlanacağını açıkladı. Bakan Albayrak, haziran ayından itibaren Türkiye'nin cari fazla vereceğini de belirtti.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bir ay sonra Mayıs ayında bu dönüşüm stratejisini hayata geçirmek için buradayız. Bu kapsamda finansman sağlamıştır. Stratejik önceliğimiz orta, yüksek ve yüksek teknoloji olmuştur. Finansman paketimiz ürün odaklı finansman yaklaşımını belirler. Dış ticaret açığını pozitif katkı sağlayan ürünlere finansman sağlayacaktır.

Yerli üretim kabiliyetimiz güçlenecektir. ‘İVME’ paketi de finansmanı uygun maliyetlere indirecektir. Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankamızın katılımıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız. Üç ana faaliyet alanını, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirledik. Hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak.

Cari dengeye önemli katkılar sağlayacağız. Kağıt, karton, mukavva dört ana başlıkta temel eczacılık ve bunun gibi bir çok sanayi ürünü desteklenmiş olacak. Başta saydığımız dört ana başlıkta suni sentetik elyaf, uçucu yağlara kadar 21 alt başlıkta hammadde ve ara malı desteklenecektir. İthalat payı 28.2 milyar dolar bu ürünler. Bu büyüklükte bir ithalatı çok çok daha aşağılara çekeceğiz.

Elektrikli makine ve aksamları bilgisayar elektronik optik 6 sektör önceliklendirilecek. Musluk, valf, vana elektrik motorları gibi 22 alt başlıktaki ürünleri destekleyeceğiz. 18 milyar dolarlık ithalat var burada. Tüm bu kalemlerin toplamı 1 ve 2'nin 46.2 milyar dolarlık cari açık etkisini kırabilmeyi amaçlıyoruz. Azami 10 yıla kadar 150 milyon TL yatırım kredisi sağlanacak. 1 yıl geri ödemesiz azami 30 milyon işletme kredisi vereceğiz.

Tarım gerek enflasyonla mücadele gerekse ithalatın azalması anlamında önem taşıyor. Soya, mısır, ayçiçeği üretimi birlik ve ekipman paketinden oluşuyor. Tarım'daki vade seracılık 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay. Seracılık dışında yatırım kredileri için 60 ay vade sağlanacak. İşletme giderinin tamamı kadar. Seracılık ve mekanizasyonda yatırım kredisi uygulanacak. Tarım alanında faiz oranları yüzde 0 ile yüzde 14.25 arasında değişecek. Bu krediler Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve Halk Bankası tarafından verilecek.

"İŞSİZLİKTE EN KÖTÜ GERİDE KALDI"

Türk Lirası'na karşı yapılan manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz devam edecek. İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık.

Yurtdışı finansman konusunda rahat pozisyonumuzu koruyoruz. Birinci çeyrekten çeyrek bazlı teknik resesyon süreci geride kalacak. Büyüme tarafında daha da pozitif gelişmeleri görmeye başlayacağız. "

Yorumlar

Bu etkinlik için henüz yorum yapılmamıştır. Yukarıdaki bölümü kullanarak ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Son Haberler